Bach u Maksymiliana. Wyjątkowy koncert Wielkanocny

W kościele p.w. św. Maksymiliana na Osiedlu Południe wystąpił zespół muzyki dawnej „illo tempore”. Artyści z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy wykonali koncert pasyjny Jana Sebastiana Bacha – Pasja wg św. Jana BWV 245. - W języku świeckim słowo pasja ma oznacza zamiłowanie do czegoś, słyszałem nawet reklamę, której treść mówiła, że „świadczenie usług najwyższej jakości jest naszą pasją”, jednak słowo passio w języku łacińskim oznacza cierpienie i tego dotyczy ten utwór, który będzie wykonany w tym wyjątkowym czasie, kiedy przygotowujemy się do Wielkanocy, do czasu przeżywania Męki Pańskiej – mówił ks. prał. Ryszard Kucharski.

Muzycy w towarzyszeniu szesnastoosobowego chóru wykonali ponadgodzinną kompozycję, opowiadającą o męce pańskiej. Wykonanie to było jednym z największych wydarzeń związanych z muzyką sakralną ostatnich lat w Zduńskiej Woli. Stąd w kościele pojawili się przedstawiciele władz miasta wraz wiceprezydentem Czesławem Rybką, a także dyrektor zduńskowolskiej szkoły muzycznej Jan Bizoń.

Koncert został zorganizowany przy współpracy Miejskiego Domu Kultury i parafii p.w. św. Maksymiliana, a inicjatorką była Milena Piotrowska, zduńskowolanka występująca w zespole „illo tempore”.

Inne artykuły

Przejdź do treści