Aplikacja antysmogowa dla Zduńskiej Woli gotowa!

Zduńska Wola jako pierwsza wdrożyła rozwiązanie wypracowane przez informatyków w ramach ogólnopolskiego Hackathonu dla Miast.

Aplikację wymyślił zduńskowolski urząd miasta. Ma ułatwić mieszkańcom oszacowanie kosztów wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródło ciepła. – By zrobić to rzetelnie, trzeba zgromadzić różne dane i wykonać dziesiątki obliczeń. Jednych to przerasta, innych odstrasza. Stąd pomysł stworzenia prostej w obsłudze aplikacji internetowej – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Jeśli masz piec węglowy i zastanawiasz się nad jego wymianą, koniecznie zajrzyj więc na stronę https://stopsmog.zdunskawola.pl. Gdy podasz nazwę ulicy, system poinformuje cię, czy masz dostęp do gazociągu lub miejskich sieci cieplnych. Aplikacja porówna koszty inwestycji w ogrzewanie elektryczne, gazowe i na biomasę. Obliczy też szacunkowe wydatki na ogrzanie domu wybranym paliwem i pozwoli łatwo wypełnić wniosek o dotację z miejskiego programu Stop Smog.

Za aplikację miasto nie zapłaciło ani złotówki! Zduńska Wola jako jeden z czterech polskich samorządów, została bowiem wybrana przez Polski Fundusz Rozwoju i GovTechPolska do Hackathonu dla Miast. – W ramach konkursu zespoły z całego kraju przez 48 godzin tworzyły dla nas oprogramowanie. Wygrała drużyna GBX Soft z Rzeszowa – opowiada prezydent Pokora.

To pięcioosobowy zespół informatyków. Średnia wieku: 23 lata. – Rozumiemy, jak ważna jest walka o czyste powietrze, dlatego do zadania podeszliśmy z wielkim zaangażowaniem – mówi Robert Juszczyk z GBX Soft. – Aplikację, która powstała podczas informatycznego maratonu wspólnie ze zduńskowolskimi urzędnikami dopieszczaliśmy przez ostatnie dwa miesiące. Cieszymy się, że od dziś będą mogli korzystać z niej mieszkańcy Zduńskiej Woli. Liczymy, że przyczynimy się do poprawy jakości powietrza w mieście – dodaje.

Na to liczy też urząd miasta. – Od dwóch lat realizujemy miejski program Stop Smog. Z budżetu miasta dopłacamy mieszkańcom do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła – informuje prezydent Konrad Pokora. Co roku Zduńska Wola rezerwuje na ten cel aż 1 mln zł. Dla porównania, podobną kwotę na walkę z kopciuchami w 2019 r. wydały dużo większe miasta, jak Lublin czy Poznań.

Zduńska Wola jako pierwsza oddaje do publicznego użytku oprogramowanie, które powstało w trakcie Hackathonu dla Miast; pozostałe miasta i zespoły nadal pracują nad swoimi aplikacjami. – Wierzymy, że rozwiązanie, które powstało podczas Hackathonu dla Miast zyska uznanie mieszkańców i zainspiruje polskie miasta do podejmowania coraz większej liczby lokalnych inicjatyw związanych z transformacją energetyczną. Jako PFR jesteśmy otwarci do wspierania takich działań, szczególnie, że mamy dedykowany temu obszarowi program PFR Green Hub – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Pokazaliśmy, że umiemy myśleć nieszablonowo, przekładać pomysły na język nowych technologii i zarządzać projektami. Dziękuję informatykom z GBX Soft, ale i zespołowi wewnątrz urzędu, który sprawnie zrealizował przedsięwzięcie od idei do wdrożenia – mówi prezydent Konrad Pokora. – Mamy cenne doświadczenie, które wykorzystamy we współpracy z kolejnymi startupami i innowatorami – zapowiada.

Hackathon dla Miast zorganizowali Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska, który działa przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zduńska Wola została wybrana na partnera imprezy spośród trzydziestu samorządów, które zgłosiły chęć udziału.

Inne artykuły

Przejdź do treści