Aleja w rękach mieszkańców

Aleja Feliksa Rajczaka przejdzie metamorfozę. O to, jak powinien wyglądać ten pasaż, urząd miasta zapytał mieszkańców.

Miejsce na wystawy, jarmarki czy kino plenerowe, idealne do czytania książek, pełne zieleni, kolorowe, z parasolami i atrakcjami wodnymi, spokojne i pełne harmonii – to tylko niektóre odpowiedzi z anonimowych ankiet wypełnionych przez zduńskowolan. Mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie przez internet lub wypełnić dokument w formie papierowej. 

 

– Otrzymaliśmy tylko ankiety elektroniczne, co zapewne spowodowane jest pandemią. Koronawirus nie zmniejszył jednak naszej aktywności. W badaniu wzięło udział ponad trzysta osób – mówi Michalina Łagunionok, zastępca dyrektora Biura Strategii i Rozwoju Miasta. – Obserwujemy coraz większe zainteresowanie zduńskowolan inwestycjami, które planujemy lub realizujemy. Bardzo nas to cieszy, bo urządzamy Zduńską Wolę dla mieszkańców, musimy więc  rozmawiać, by znać potrzeby i oczekiwania – dodaje. 

 

Ankietę wypełniły osoby w różnym wieku: od młodzieży po seniorów. Zdecydowana większość chce, by w alei stanęły ławki i pojawiło się kameralne oświetlenie. Co drugi badany widziałaby tu również fontannę, a co trzeci – kurtynę wodną. 

 

– Mieszkańcy mogli puścić wodze fantazji i dopisać w ankiecie dowolne atrakcje. Analiza tych odpowiedzi pokazuje, jak duża kreatywność drzemie w zduńskowolanach – przyznaje z uznaniem Michalina Łagunionok. 

 

Wśród mieszkańców są zatem miłośnicy kultury, którzy proponują, by ławki w Alei Feliksa Rajczaka przypisać zduńskowolskim artystom. Na chodnikach widzieliby wymalowane fragmenty wierszy, a na skraju alei – wystawę rzeźb. Proponują, by organizować tu koncerty lokalnych muzyków. 

 

Pasjonaci sportu widzieliby w tym miejscu skate park, park linowy lub tor dla rolkarzy i do jazdy hulajnogą. Do tego stoliki szachowe, gry uliczne i miejsce na rowery. Wielbiciele wypoczynku chcieliby hamaki, pergole i altanki. Ponadto nowy regał do wymiany książek. Pojawia się też pomysł miejsca dla foodtrucków lub ogródka piwnego.

 

Ankietowani chcą ponadto większej ilości zieleni. Ktoś zaproponował kwietne łąki, ktoś inny – park kieszonkowy z roślinami miododajnymi. Pojawił się też pomysł instalacji laserowej, a nawet tunelu świetlnego. 

 

Urząd miasta dobierze atrakcje tak, by uzupełniały ofertę innych przestrzeni. – Miasto musi spełniać różne potrzeby mieszkańców. Zakątek do wypoczynku i działań twórczych urządzamy właśnie przy pasażu Powstańców Śląskich. W jego zagospodarowaniu również aktywnie uczestniczyli mieszkańcy – przypomina Michalina Łagunionok z Biura Strategii i Rozwoju Miasta. Będzie tu fontanna, amfiteatr, stoliki do szachów oraz nowoczesne, drewniane leżaki. Motywem przewodnim będzie kino. Skwer otrzyma imię Pawła Królikowskiego, co w pierwszą rocznicę śmierci aktora zaproponował prezydent Konrad Pokora – również na podstawie sugestii mieszkańców. 

 

Informacje zebrane w ankietach będą wytycznymi dla projektantów nowej Alei Feliksa Rajczaka. Urząd jeszcze w tym roku zamierza ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji zagospodarowania tego terenu.

Inne artykuły

Przejdź do treści