Program Aktywny Rodzic to wsparcie dla rodziców dzieci do lat 3. Ma ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywnością zawodową. Zacznie obowiązywać od 1 października 2024 r. Od tego dnia ZUS będzie przyjmował wnioski na świadczenia.
Z programu Aktywny Rodzic możesz otrzymać następujące świadczenia:
- świadczenie aktywni rodzice w pracy – nowe,
- świadczenie aktywnie w żłobku – zastępuje dofinansowanie do żłobka,
- świadczenie aktywnie w domu – zastępuje rodzinny kapitał opiekuńczy.
Na to samo dziecko można otrzymać tylko jedno z tych świadczeń w miesiącu. Można jednak wielokrotnie zmieniać rodzaj świadczenia, w zależności od sytuacji w jakiej znajduje się rodzic.
Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują rodzicom lub opiekunom dzieci do lat 3. Natomiast nowe świadczenie aktywni rodzice w pracy przysługuje osobie, która jest aktywna zawodowo i jest rodzicem, z którym dziecko wspólnie mieszka i pozostaje na jego utrzymaniu, albo opiekunem faktycznym dziecka, rodziną zastępczą lub osobą, która prowadzi rodzinny dom dziecka. Świadczenie to przysługuje na wniosek.
Świadczenie aktywni rodzice w pracy przysługuje na każde dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Nie przysługuje, jeśli dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub jest pod opieką dziennego opiekuna.
Prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szczegóły można znaleźć pod tym linkiem: https://www.zus.pl/aktywnyrodzic/swiadczenie-aktywni-rodzice-w-pracy