Aktywni na wielu polach

Zduńska Wola coraz sprawniej pozyskuje fundusze zewnętrzne. Pomimo kryzysu, w 2021 r. budżet inwestycyjny miasta będzie większy niż w tym roku. Sprawdź, jakie są plany urzędu miasta na rozwój sportu i rekreacji oraz poprawę bezpieczeństwa.

8,5 mln zł na zakup autobusów elektrycznych, 2,6 mln zł na wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne, 2,5 mln zł na termomodernizację kamienic czy 1 mln zł na sadzenie drzew i rozwój infrastruktury na Kępinie – to przykłady finansowego wsparcia, jakie miasto uzyskało tylko w ostatnich miesiącach mijającego roku. – Zwiększamy skuteczność pozyskiwania środków zewnętrznych na rozwój miasta. To cieszy, zwłaszcza, że mamy schyłek unijnej perspektywy budżetowej i w tym roku wcale nie było wielu konkursów grantowych – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Mam nadzieję, że polski rząd ostatecznie nie zawetuje nowego budżetu Unii Europejskiej, bo to oznaczałoby zamknięcie wielu programów pomocowych dla samorządów. To może zahamować rozwój całego kraju! – ostrzega.

Pomost na Kępinie

Decyzja o kształcie budżetu Zduńskiej Woli pozostaje w rękach miejskich radnych. Nad projektem przygotowanym w urzędzie miasta zagłosują na grudniowej sesji. Przewiduje on wzrost nakładów o 18 mln zł do rekordowych 223 mln zł. Wzrosną też wydatki na inwestycje. We wtorek pisaliśmy o planie prac drogowych, a wczoraj – o zielonej energetyce, walce ze smogiem i ochronie środowiska. To jednak nie wszystkie projekty, jakie miasto zamierza zrealizować w 2021 r. – Chcemy zwiększać aktywność mieszkańców i poprawiać ich bezpieczeństwo – mówi o kolejnych celach prezydent Konrad Pokora.

Miasto intensywnie rozwija infrastrukturę na Kępinie. W tym roku ukończono ścieżki wokół zbiornika. Niewielka inwestycja przeciągała się w czasie, ponieważ wymagała zgody na dysponowanie gruntem od właścicieli. – Niby tylko kilkadziesiąt metrów brakującego chodnika i ścieżki rowerowej, ale trzeba było o nie stoczyć skomplikowaną i długotrwałą batalię proceduralną – śmieje się prezydent Pokora. Dzięki inwestycji można już bez problemu przejść lub przejechać dookoła zbiornika. W przyszłym roku urząd wybuduje tu plenerową siłownię i plac zabaw. Pojawi się też strefa relaksu ze stolikami szachowymi. – Rozpoczniemy też prace nad budową pomostu na samym zbiorniku. Latem mogłyby do niego cumować kajaki czy rowerki wodne, co wzbogaci atrakcje Kępiny. W 2021 r. powinna powstać dokumentacja konieczna do realizacji tej inwestycji – wyjaśnia Konrad Pokora.

Teren wokół zbiornika został w tym roku oświetlony, a na latarniach montowane są kamery, które będą włączone do monitoringu miejskiego. – Mieszkańcy musząc czuć się bezpiecznie, gdy tu wypoczywają. Chronimy też infrastrukturę przed aktami wandalizmu – mówi Pokora. Temu samemu służyć ma budowa monitoringu na cmentarzu komunalnym, którą urząd miasta zaplanował na przyszły rok.

Pływalnia i stadion na Okrzei

Aktywność zduńskowolanie mogą rozwijać dzięki coraz bogatszej ofercie sportowej. Przed rokiem miasto zadaszyło orlik, co odciążyło szkolne sale gimnastyczne, zajmowane dotychczas przez kluby piłkarskie. Dzięki temu można było zeszłej zimą uruchomić miejską amatorską ligę piłki nożnej i koszykówki, miejsca starczyło też dla fanów siatkówki. Po wiosenno-letniej przerwie, gdy orlik jest otwarty, balon powrócił już nad boisko. Montaż konstrukcji zajął jeden dzień! Wnętrze jest oświetlone i ogrzewane, co zapewnia komfort sportowcom przez cały sezon jesienno-zimowy.

Infrastrukturę sportową wzbogaciła w tym roku nowoczesna hala przy Szkole Podstawowej nr 5 i obiekt szatniowo-szkoleniowy na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej. Na ukończeniu jest kryta pływalnia. – Z jej otwarciem musimy się w tym roku wstrzymać. Zgodnie z antycovidowymi rozporządzeniami rządu, baseny pozostają zamknięte do odwołania – wyjaśnia Konrad Pokora.

Prezydent ma nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli otworzyć pływalnię na początku 2021 r. W planach na nowy rok jest też wykonanie dokumentacji na przebudowę budynku szatniowo-sanitarnego na stadionie miejskim przy ul. Stefana Okrzei. W ramach programu drogowego poprawiana będzie sieć ścieżek rowerowych – czekają nas przebudowy i scalanie systemu, by rowerzyści mogli wygodnie i bezpiecznie przemieszczać się po mieście.

W tym tygodniu prezentujemy obszary miejskich inwestycji. We wtorek pisaliśmy o drogach i komunikacji, wczoraj o transformacji energetycznej i ochronie środowiska, a dziś – o aktywnym i bezpiecznym mieście. Jutro opowiemy o miejskich inwestycjach w rodzinę i dzieci.

Inne artykuły

Przejdź do treści