Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

74. rocznica stracenia bohaterów

Społeczność lokalna Osiedla Karsznice zebrała się w niedzielę 25 lutego by uczcić 74. Rocznicę egzekucji Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli, straconych przez niemieckich okupantów za działalność dywersyjną w  czasie II wojny światowej. Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki oddał hołd bohaterom w emocjonalnym wystąpieniu, adresowanym do mieszkańców Karsznic, wśród których żyją rodziny „Chińczyka” i „Nita”.

Kazimierz Kałużewski „Chińczyk” i Juliusz Sylla „Nit”, zduńskowolanie, mieszkańcy Karsznic, pracownicy tamtejszej parowozowni byli członkami Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, którzy w sposób aktywny włączyli się w walkę z okupantem.

„Chińczyk” i „Nit” dokonywali dywersji poprzez celowe uszkadzanie lokomotyw biorących udział w transportach militarnych, a obsługiwanych w Karsznicach w taki sposób, że ich awarie następowały w miejscach odległych od lokomotywowni. Awarie te dezorganizowały sprawne funkcjonowanie zaopatrzenia armii niemieckiej, a sposób dywersji utrudniał wykrycie osób za nią odpowiedzialnych.

Sylla i Kałużewski mocno ryzykowali. Karą za sabotaż był wyrok śmierci. Obaj mieli rodziny, żony, i dzieci. Po aresztowaniu w grudniu 1942 roku, zarzucono im, między innymi całkowite zniszczenie osiemnastu parowozów i uszkodzenie ponad trzydziestu. 25 lutego 1944 roku Kałużewski i Sylla zostali powieszeni podczas publicznej egzekucji na terenie karsznickiej parowozowni.

Egzekucja miała mieć wymiar odstraszający. Pod przymusem sprowadzono na nią około 400 okolicznych mieszkańców, aby byli świadkami powieszenia dywersantów.

W miejscu ich stracenia znajduje się tablica pamiątkowa, przy której rokrocznie 25 lutego spotykają się mieszkańcy Zduńskiej Woli aby oddać hołd miejscowym bohaterom.

Inne artykuły

Żonkile na ulicach Zduńskiej Woli

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim w Warszawie w 1943 roku, na ulicach Zduńskiej Woli pojawiły się żonkile. Te kwiaty są symbolem pamięci o bohaterskim zrywie ludności żydowskiej. W akcji „Łączy nas pamięć” wzięli udział samorządowcy i młodzież zduńskowolska.

WTOOPA – Ogólnopolskie Spotkania Teatralne w Zduńskiej Woli

Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA trwają w Zduńskiej Woli. Aktorzy teatrów amatorskich przyjechali na warsztaty, a także prezentację swoich spektakli. Można je oglądać w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności 26 w Zduńskiej Woli.

Zielony Budżet po konsultacjach

W 2025 roku w ramach Zielonego Budżetu zostanie zrealizowany jeden z projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a oceniony jako najlepszy podczas przeprowadzonych konsultacji. Inwestycja będzie przeprowadzona na osiedlu Nowe Miasto.

Drogi połączą Zduńską Wolę z gminą Zapolice

Zduńska Wola przygotowuje plan inwestycji, jakie mogą być prowadzone przy współpracy z samorządem Zapolic. To miejskie ulice, których przebudowa i przedłużenie w naturalny sposób połączy Zduńską Wolę z sąsiednią gminą Zapolice i ułatwi dojazd mieszkańcom miejscowości graniczących z miastem.

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Przejdź do treści