200. urodziny coraz bliżej

Mijają dzisiaj 194 lata od nadania Zduńskiej Woli praw miejskich. Akt erekcyjny mówi wprost: Zduńska Wola została miastem dzięki staraniom Stefana Złotnickiego. "Wszem, wobec i każdemu z osobna, komu o tem wiedzieć należy, oznajmiamy niniejszem, iż przychylając się do przedstawionej nam przez Komisją Rządową Spraw Wewnętrznych i Policyi prośby urodzonego Stefana Prawdzic Złotnickiego właściciela dóbr Zduńskiej Woli z przyległościami, w obwodzie sieradzkim, powiecie szadkowskim położonych, postanowiliśmy wynieść niniejszem na Miasto osadę rękodzielniczą założoną przez rzeczonego właściciela na gruncie dóbr Zduńskiej Woli, nadając onej nazwisko Miasta Zduńska Wola i przypuszczając takowe do wszelkich praw miastom prywatnym w Królestwie Polskiem służących".

Dzisiaj Prezydent Zduńskiej Woli złożył symboliczne kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Stefana Złotnickiego i jego żonę Honoratę.

Miasto się zmienia. Także w ostatnim okresie wzbogaciło się o elementy, które pozytywnie zmieniają jego wizerunek. Należą do nich murale Karoliny Treler: wizerunek burmistrza Szaniawskiego przy ul. Łaskiej, koty na pl. Wolności i symboliczne 98-220 na ul. Fabrycznej. Drugie życie zyskał budynek przy ul. Kościelnej 1. Dzisiaj w odnowionej bramie tej kamienicy, gdzie wraz z industrialnymi elementami jej konstrukcji podziwiać można plansze ze zdjęciami historycznej Zduńskiej Woli, prezydent Konrad Pokora podkreślał, że na każdą rocznicę nadania praw miejskich miasto będzie oddawać mieszkańcom kolejne wyjątkowe miejsca. 

Z okazji 194. rocznicy nadania praw miejskich powstała również Galeria Sześciu Okien na pl. Wolności. Tu spotykamy i na nowo poznajemy postacie wyjątkowych zduńskowolan: Pelagii Kacer, Stafana Chmiela, Tadeusza Kobusiewicza, Jakuba Lemberga, Stefanii Kamińskiej i Feliksa Rajczaka.

Inne artykuły

Przejdź do treści