DODATEK MIESZKANIOWY
Jest to forma pomocy dla osób, które nie są w stanie pokryć kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Wypłata dodatków należy do zadań własnych gminy. Informacji o zasadach przyznawania i wypłacania udziela Biuro Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta Zduńska Wola ul. Stefana Złotnickiego 13, I piętro, pokój nr 414, tel. 43 825 02 15 lub 43 825 02 16.
Od czego zależy przyznanie dodatku?
Dodatek przysługuje:
Przy ustalaniu powierzchni (użytkowej) lokalu bierze się pod uwagę wszystkie pomieszczenia takie jak: pokoje, kuchnie, spiżarnie, przedpokoje, alkowy, hole, korytarze, łazienki i inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom. Nie wlicza się: balkonów, tarasów, loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek na opał. Ustalona w ten sposób powierzchnia (użytkowa) nie może być większa niż powierzchnia określona ustawowo (powierzchnia normatywna).
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, także w sytuacji, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego przekracza normatywną powierzchnię lokalu, ale nie więcej niż o:
Oznacza to, że odpowiednio do liczby osób w rodzinie (gospodarstwie domowym) powierzchnia lokalu nie może być większa od:
powierzchnia normatywna | ustępstwa dopuszczone w ustawie |
||
dla 1 osoby | 35 m2 | + 30% = 45,5 m2 | + 50% = 52,25 m2 |
dla 2 osób | 40 m2 | + 30% = 52 m2 | + 50% = 60 m2 |
dla 3 osób | 45 m2 | + 30% = 58,5 m2 | + 50% = 67,25 m2 |
dla 4 osób | 55 m2 | + 30% = 71,5 m2 | + 50% = 82,25 m2 |
dla 5 osób | 65 m2 | + 30% = 84,5 m2 | + 50% = 97,25 m2 |
dla 6 osób | 70 m2 | + 30% = 91,0 m2 | + 50% = 105 m2 |
Dodatek nie zostanie przyznany, jeśli na osobę przypada więcej m2 powierzchni lokalu niż dopuszcza ustawa.
Dodatkowe warunki:
Jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, która wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, należy udokumentować powyższy fakt orzeczeniem o grupie inwalidzkiej i stosownym zaświadczeniem lekarskim (dla orzeczeń wydanych przed datą 23 listopada 2004r.) lub orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności wydanym przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności (dla orzeczeń wydawanych od 23 listopada 2004r.).
Przez dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego, świadczenia pieniężnego i pomocy pieniężnej, o których mowa w przepisach ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz dodatku wychowawczego, o którym mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dopłaty do czynszu, o której mowa w ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania oraz świadczenia pieniężnego przyznawanego na podstawie ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski oraz świadczenia uzupełniającego przyznanego na podstawie ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Średni dochód na miesiąc oblicza się dzieląc dochód gospodarstwa domowego przez liczbę osób w gospodarstwie domowym i przez 3 (liczba miesięcy). O dodatek można ubiegać się, jeśli średni miesięczny dochód na jedną osobę nie przekracza:
Wysokość najniższej emerytury zmienia się w ciągu roku, w zależności od waloryzacji świadczeń. Od 1 marca 2020 r. wynosi 1 200,00 zł.
UWAGA: Nie przyznaje się dodatku, jeśli jego wysokość miałaby być niższa niż 2% najniższej emerytury w dniu wydania decyzji tj. 24,00 zł.
Jak ubiegać się o dodatek?
• Jakie dokumenty należy dostarczyć?
Wypełniony wniosek wraz z deklaracją o dochodach oraz informacją o wysokości wydatków mieszkaniowych należy złożyć w Biurze Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta Zduńska Wola. Zadeklarowane dochody należy potwierdzić odpowiednimi zaświadczeniami.
Wydanie decyzji w sprawie dodatku mieszkaniowego może być poprzedzone przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Jeżeli wywiad środowiskowy ustali, iż występuje rażąca dysproporcja pomiędzy niskimi dochodami wykazanymi w deklaracji a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy, wskazującym, że jest on w stanie uiszczać wydatki związane z zajmowaniem lokalu mieszkalnego wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe lub faktyczna liczba osób wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą jest mniejsza niż wykazana w deklaracji, organ odmawia przyznania dodatku mieszkaniowego. Procedura wymaga przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Przeprowadzający
go pracownik socjalny może żądać od wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego złożenia oświadczenia o stanie majątkowym, zawierającego w szczególności dane dotyczące posiadanych: 1) ruchomości i nieruchomości, 2) zasobów pieniężnych.
Odmowa złożenia oświadczenia stanowi podstawę do wydania decyzji o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego. Istnienie rażącej dysproporcji między faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy ustalonym w wyniku wywiadu środowiskowego, a dochodami zadeklarowanymi we wniosku również stanowi podstawę do wydania decyzji o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego.
Jak jest wypłacany dodatek?
Dodatek mieszkaniowy przyznaje, na wniosek osoby uprawnionej do dodatku wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja w sprawie pomocy powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.
Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dodatek bezpośrednio do rąk. Ryczałt na opał może być wypłacany bezpośrednio do rąk wnioskodawcy.
DODATEK ENERGETYCZNY
Komu przysługuje?
Dodatek energetyczny przysługuje wrażliwym odbiorcom energii elektrycznej. Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej jest osoba, która spełnia następujące warunki:
Jak się ubiegać o dodatek?
Podstawę do rozpatrzenia sprawy udzielenia pomocy w formie dodatku energetycznego stanowi wniosek (załącznik do pobrania). Do wniosku należy dołączyć kopię umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej.
Wysokość dodatku
Dodatek energetyczny wynosi od dnia 1 maja 2018 r. do dnia 30 kwietnia 2019 r. dla gospodarstwa domowego:
Termin wypłaty dodatku
Dodatek energetyczny wypłacany jest wnioskodawcy do dnia 10 każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem miesiąca stycznia, w którym dodatek energetyczny wypłaca się do dnia 30 stycznia danego roku.
LOKALE MIEJSKIE
KRYTERIA WYBORU OSÓB, KTÓRYM PRZYSŁUGUJE PIERWSZEŃSTWO ZAWARCIA UMOWY NAJMU LOKALU NA CZAS NIEOZNACZONY I LOKALU SOCJALNEGO ORAZ WYSOKOŚĆ DOCHODU GOSPODARSTWA DOMOWEGO UZASADNIAJĄCA ODDANIE W NAJEM LOKALU NA CZAS NIEOZNACZONY I LOKALU SOCJALNEGO
1. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, przysługuje według podanej niżej kolejności:
2. Pierwszeństwo zawarcia na czas nieoznaczony umowy najmu wolnego lokalu w starym zasobie mieszkaniowym, przysługuje według podanej niżej kolejności:
TRYB ROZPATRYWANIA I ZAŁATWIANIA WNIOSKÓW O ODDANIE W NAJEM LOKALI NA CZAS NIEOZNACZONY I LOKALI SOCJALNYCH ORAZ SPOSÓB PODDANIA TYCH SPRAW KONTROLI SPOŁECZNEJ
Decyzję o przystąpieniu do tworzenia na następny rok kalendarzowy listy osób zakwalifikowanych do oddania w najem lokali na czas nieoznaczony w starym zasobie mieszkaniowym, listy osób zakwalifikowanych do oddania w najem lokali socjalnych z jednoczesnym określeniem terminu składania wniosków lub o odstąpieniu od tworzenia listy, podejmuje Prezydent Miasta w miesiącu sierpniu każdego roku. Podstawę do rozpatrzenia sprawy oddania członkowi wspólnoty samorządowej Miasta lokalu w najem na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego stanowi wniosek złożony w terminie określonym przez Prezydenta Miasta. Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające wysokość osiągniętego w okresie pełnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku dochodu przez wnioskodawcę oraz osoby ubiegające się z wnioskodawcą o oddanie w najem lokalu. Złożone wnioski wraz z załączonymi dokumentami, podlegają weryfikacji w zakresie przynależności przez wnioskodawcę do wspólnoty samorządowej Miasta Zduńska Wola, kompletności wypełnienia, terminowego złożenia, osiągania przez gospodarstwo domowe wnioskodawcy dochodu w wysokości uzasadniającej oddanie w najem danego lokalu. Pozytywnie zweryfikowane wnioski podlegają zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową podczas prac związanych z tworzeniem list osób zakwalifikowanych do oddania w najem lokali na czas nieoznaczony w starym zasobie mieszkaniowym, listy osób zakwalifikowanych do oddania w najem lokali socjalnych.
SPOŁECZNA KOMISJA MIESZKANIOWA
Kontrolę społeczną nad trybem rozpatrywania i załatwiania wniosków, o których mowa wyżej, sprawuje Społeczna Komisja Mieszkaniowa powoływana przez Prezydenta Miasta. Społeczna Komisja Mieszkaniowa pracuje w oparciu o regulamin opracowany przez Prezydenta Miasta. Do zadań Społecznej Komisji Mieszkaniowej, w ramach kontroli społecznej należy:
1) dokonywanie oględzin lokalu, w którym zamieszkuje wnioskodawca celem sprawdzenia faktycznej sytuacji mieszkaniowej wnioskodawcy;
2) opiniowanie wniosków;
3) przygotowanie projektów list osób zakwalifikowanych do oddania w najem lokali;
4) zaopiniowanie terminowo złożonych odwołań od projektów list;
5) przygotowanie ostatecznych list.
W ramach kontroli społecznej, projekty list po uprzednim zatwierdzeniu przez Prezydenta Miasta, są podawane do publicznej wiadomości poprzez ich wywieszenie na tablicach ogłoszeń w Urzędzie Miasta oraz zamieszczenie na stronie internetowej Urzędu Miasta. W ciągu 14 dni od dnia podania projektów list do publicznej wiadomości, wnioskodawca lub upoważniona przez niego osoba, może złożyć odwołanie od projektów list. Prezydent Miasta po rozpatrzeniu zaopiniowanych przez Społeczną Komisję Mieszkaniową odwołań, zatwierdza ostateczne listy osób zakwalifikowanych do oddania w najem lokali. Listy, o których mowa wyżej, a także informacje o ich realizacji podaje się do publicznej wiadomości.
Skład komisji:
Henryk Domagała;
Mariusz Kubiak;
Renata Pacewicz;
Elżbieta Pilarek;
Eugeniusz Policiński;
Magdalena Szwedkowska;
Edward Śmietański;
Monika Walczak;
Wojciech Zgliński.
KRYTERIA ODDAWANIA W NAJEM LOKALI ZDEWASTOWANYCH ORAZ KRYTERIA ODDAWANIA W NAJEM LOKALI O POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ PRZEKRACZAJĄCEJ 80 m²
Lokale zdewastowane, które zostały zwolnione w związku z wykonaniem wyroków sądowych o ich opróżnienie, mogą zostać oddane w najem na czas nieoznaczony w drodze konkursu ofert, osobom, które w okresie pełnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia oferty, osiągną średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego w wysokości do 350 % najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym, tj. do 4.200,00 zł i do 400% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, tj. do 4.800,00 zł. Regulamin konkursu ofert, określony w zarządzeniu nr 343/19 z dnia 6 sierpnia 2019 r. w sprawie Regulaminu konkursu ofert na najem lokali zdewastowanych, dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta (www.zdunskawola.pl – Biuletyn Informacji Publicznej - Prawo miejscowe – Zarządzenia - Zarządzenia z 2019 roku).
Regulamin konkursu ofert na najem lokali zdewastowanych stanowi że komisja konkursowa, dokonuje oceny złożonych ofert przyznając punkty w zależności od ilości osób, które będą zamieszkiwały w lokalu, zwolnienia przez oferenta obecnie zajmowanego lokalu do dyspozycji Miasta, sytuacji materialnej oferenta, niepełnosprawności oraz stopnia niezaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Komisja wybiera ofertę, która uzyskała najwyższą liczbę punktów oraz dwie oferty warunkowe, z kolejną najwyższą ilością punktów na wypadek rezygnacji z zawarcia umowy na remont lokalu we własnym zakresie i na własny koszt przez oferenta, którego oferta była najkorzystniejsza lub gdy oferent nie wywiązuje się z zapisów zawartych w umowie o remont lokalu.
Lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m² mogą zostać oddane w najem na czas nieoznaczony w drodze konkursu ofert, osobom, które w okresie pełnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia oferty, osiągną średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego w wysokości do 350 % najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym tj. 4.200,00 zł i do 400% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym tj. 4.800,00 zł. Regulamin konkursu ofert dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta (www.zdunskawola.pl – Biuletyn Informacji Publicznej - Prawo miejscowe – Zarządzenia - Zarządzenia z 2015 roku - Zarządzenie 226/15 - w sprawie Regulaminu konkursu ofert na najem lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Zduńska Wola o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m²). Regulamin, o którym mowa wyżej, stanowi, że komisja konkursowa, dokonuje oceny złożonych ofert przyznając punkty w zależności od ilości osób, które będą zamieszkiwały w lokalu, zwolnienia przez oferenta obecnie zajmowanego lokalu do dyspozycji Miasta, sytuacji materialnej oferenta, oferowanej stawki czynszu i niepełnosprawności. Komisja wybiera ofertę, która uzyskała najwyższą liczbę punktów oraz dwie oferty warunkowe, z kolejną najwyższą ilością punktów na wypadek rezygnacji z zawarcia umowy przez oferenta, którego oferta była najkorzystniejsza.
KRYTERIA ODDAWANIA W NAJEM LOKALI W BLOKACH ORAZ LOKALI W BUDYNKACH PODDANYCH TERMOMODERNIZACJI, REWITALIZACJI, REMONTOWI KAPITALNEMU, PRZEBUDOWIE LUB NADBUDOWIE W ZWIĄZKU Z INWESTYCJĄ ZREALIZOWANĄ PRZEZ MIASTO
Lokale w blokach oraz lokale w budynkach poddanych termomodernizacji, rewitalizacji, remontowi kapitalnemu, przebudowie lub nadbudowie w związku z inwestycją zrealizowaną przez Miasto, mogą zostać oddane w najem na czas nieoznaczony w drodze konkursu ofert, osobom, które w okresie pełnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia oferty, osiągną średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego w wysokości od 125% do 350% najniższej emerytury, tj. od 1.500,00 zł do 4.200,00 zł w gospodarstwie wieloosobowym i od 175% do 400% najniższej emerytury, tj. od 2.100,00 zł do 4.800,00 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Regulamin konkursu ofert został ustalony zarządzeniem 395/19 Prezydenta Miasta Zduńska Wola z dnia 6 września 2019 r. w sprawie Regulaminu konkursu ofert na najem lokali w blokach oraz lokali w budynkach poddanych termomodernizacji, rewitalizacji, remontowi kapitalnemu, przebudowie lub nadbudowie w związku z inwestycją zrealizowaną przez Miasto. Regulamin jest dostępny na stronie Urzędu Miasta (www.zdunskawola.pl- Biuletyn Informacji Publicznej – Prawo miejscowe – Zarządzenia – Zarządzenia z 2019 roku).
Regulamin konkursu ofert na najem lokali w blokach oraz lokali w budynkach poddanych termomodernizacji, rewitalizacji, remontowi kapitalnemu, przebudowie lub nadbudowie w związku z inwestycją zrealizowaną przez Miasto stanowi że komisja konkursowa, dokonuje oceny złożonych ofert przyznając punkty w zależności od ilości osób, które będą zamieszkiwały w lokalu, zwolnienia przez oferenta obecnie zajmowanego lokalu do dyspozycji Miasta, sytuacji materialnej oferenta, niepełnosprawności oraz stopnia niezaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Komisja wybiera ofertę, która uzyskała najwyższą liczbę punktów oraz dwie oferty warunkowe, z kolejną najwyższą ilością punktów na wypadek rezygnacji z zawarcia umowy najmu przez oferenta, którego oferta była najkorzystniejsza.
POZOSTAŁE INFORMACJE
Ogłoszenia o konkursach ofert oraz informacje dotyczące terminu składania wniosków podczas prac związanych z tworzeniem list osób zakwalifikowanych do oddania w najem lokali w starym zasobie mieszkaniowym na czas nieoznaczony lub lokali socjalnych zamieszczane są każdorazowo na stronie internetowej Urzędu Miasta (www.zdunskawola.pl-ogłoszenia-listy lokali). Ogłoszenia każdorazowo podawane są do publicznej wiadomości również poprzez rozplakatowanie na tablicach ogłoszeń w Zduńskiej Woli w Urzędzie Miasta oraz w Pasażu Powstańców Śląskich i przy ul. 1-go Maja. Szczegółowych informacji o zasadach wynajmowania lokali oraz pomocy w wypełnieniu wniosków udzielają pracownicy Biura Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta Zduńska Wola, ul. Stefana Złotnickiego 13, budynek nr 4, I piętro pok. 415 i 422, drogą elektroniczną m.komodzinska@zdunskawola.pl lub telefonicznie pod nr 43 825 02-78 i 43 825-02-14.