Dzisiaj jest: poniedziałek 18 stycznia 2021        Imieniny: Piotr, Małgorzata

Park Miejski

Zduńskowolski Park Miejski zajmuje 8,8 ha w sercu miasta. Powstał na przełomie XIX I XX wieku jako prywatny ogród Zenona Andstata, właściciela przyległego do niego browaru.

Wzorowany na podłódzkim Helenowie, należącym do rodziny Andstata, był atrakcją dla całego regionu. Fabrykant z czasem udostępnił go mieszkańcom. O stan kwiatów i zieleni dbali ogrodnicy szkoleni w Szwajcarii. W Parku Miejskim można znaleźć najstarsze drzewo na terenie miasta – będący zabytkiem przyrody, wiąz polny o obwodzie 590 cm. Miejscowa legenda głosi, że podczas marszu na Rosję, ochłodę w cieniu przez niego rzucanym znajdował sam Napoleon Bonaparte.

W latach 2015-2018 park przeszedł rewitalizację. Inwestycja kosztowała blisko 8,8 mln zł, z czego 3,1 mln zł sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej, a 3,5 mln zł z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W ramach projektu m.in. przebudowano stawy, uporządkowano roślinność, zagospodarowano alejki, postawiono małą zabudowę miejską.

Wyspa na Dużym Stawie