Dzisiaj jest: piątek 22 stycznia 2021        Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Miasta partnerskie

Miastami partnerskimi Zduńskiej Woli są Zarasai na Litwie, Valmiera na Łotwie oraz Pietrasanta we Wloszech.

Zarasai

Zarasai to główne miasto regionu o tej samej nazwie. Położona jest na wschodnich krańcach Litwy niemal u styku granic z Białorusią i Łotwą. Miejscowość datuje swoją historię od czasów średniowiecznych, a prawa miejskie uzyskała w 1843 roku. W jej obrębie oraz bliskim sąsiedztwie znajduje się ponad 30 miejsc historycznych oraz 69 pomników archeologicznych. Obecnie Zarasai liczy około  8 tys. mieszkańców.

Region Zarasai nie posiada rozwiniętego przemysłu, to teren rolno-turystyczny. Jedną trzecią obszaru pokrywają lasy a w okolicy znajduje się ponad 300 jezior. Baza turystyczna oferuje zakwaterowanie dla ponad kilkuset gości, zarówno w ośrodkach wypoczynkowych, na kempingach jak i w gospodarstwach agroturystycznych.

Kontakty partnerskie z rejonem Zarasajskim zostały nawiązane w 1998 roku. Współpraca ma na celu wymianę doświadczeń z zakresu działalności samorządu lokalnego, kultury, edukacji, ochrony zdrowia, nauki, sportu, gospodarki i turystyki.

Valmiera

Valmiera to największe miasto regionu Vidzeme. Leży 100 km na północny-wschód od stolicy Łotwy Rygi. Miasto ma bogatą przeszłość historyczną, z jego terenów pochodzą wykopaliska datowane na 7 tys. lat p.n.e. W XIII wieku znany był valmierski zamek górujący nad okolicą. Obecnie Valmiera liczy około 28 tys. mieszkańców. Jest miejscowością rolno-przemysłową. Na jej terenie rozwinął się przemysł spożywczy, przetwarzania metali, produkcji włókna szklanego oraz meblarski

Umowa o partnerstwie z miastem Valmiera została podpisana w czerwcu 2002 roku. Dotyczy współpracy w dziedzinie gospodarczej, kulturalnej, sportowej, turystycznej i edukacji.

Pietrasanta

Pietrasanta to położona 30 km na północ od Pizy miejscowość w Toskanii w prowincji Lucca. Jej historia sięga 1255 roku. W 1841 roku uzyskała status miasta szlacheckiego. To ośrodek artystyczno-rzemieślniczy. Miasto uchodzi za jedna z najważniejszych centrów pracy twórczej w marmurze. Słynie również ze wspaniałych wyrobów ceramicznych i żelaznych. W Pietrasancie mieszka ok. 25 tys. osób. Wśród mieszkańców są znani rzeźbiarze, muzycy, sportowcy. Na terenie miasta mieszkał polski rzeźbiarz Igor Mitoraj, swój dom posiada tam też Robert Kubica, polski kierowca wyścigowy i rajdowy.

Kontakty partnerskie z Pietrasantą zostały nawiązane w 2004 roku. 26 sierpnia 2004 r. Rada Miasta Zduńska Wola podjęła uchwałę w sprawie współpracy.