Dzisiaj jest: czwartek 19 września 2019        Imieniny: Konstancja, January

Przyroda

Zduńska Wola często jest określana przez odwiedzających jako zielone miasto. Rzeczywiście, aż 20% jego powierzchni to tereny zielone, a chlubą miasta jest Park Miejski o powierzchni 8,8 ha. Park był na przełomie XIX I XX wieku był prywatnym ogrodem Zenona Anstadta, właściciela przyległego do niego browaru.

Wzorowany na podłódzkim Helenowie należącym do rodziny Anstadta, był atrakcją dla całego regionu. Fabrykant z czasem udostępnił go dla mieszkańców, a o stan kwiatów i zieleni dbali ogrodnicy szkoleni w dalekiej Szwajcarii.

W Parku Miejskim można znaleźć najstarsze drzewo na terenie miasta – będący zabytkiem przyrody wiąz polny o obwodzie 590 cm. Miejscowa legenda głosi, że podczas marszu na Rosję, ochłodę w cieniu przez niego rzucanym znajdował sam Napoleon Bonaparte.

Obecnie trwają prace przygotowujące do rewitalizacji Parku Miejskiego, który w ciągu najbliższych lat ma powrócić do stanu z czasów świetności i na powrót stać się zieloną perłą tej części Polski.

Największym kompleksem leśnym w granicach miasta jest Las Paprocki (68 ha), położony przy południowej granicy miasta nad brzegami zbiornika wodnego Kępina. A zaledwie kilka minut jazdy samochodem na południe od Zduńskiej Woli znajduje się Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki z malowniczymi przełomami Warty i rezerwatami przyrody.