Dzisiaj jest: wtorek 19 stycznia 2021        Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz

Patron miasta

Patronem Miasta Zduńska Wola jest ŚWIĘTY MAKSYMILIAN MARIA KOLBE. Urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli i został ochrzczony w kościele pw. Najświętszej Marii Panny imieniem Rajmund. Był synem Julisza Kolbego (zm. 1914) i Marianny z Dąbrowskich (zm. 1946). Był drugim z kolei dzieckiem Kolbów. Rodzice trudnili się tkactwem chałupniczym, ale z powodu ciężkich warunków materialnych byli zmuszeni zwinąć warsztat i przenieść się do Łodzi, a potem do Pabianic, gdzie ojciec pracował w fabryce, a matka prowadziła sklepik i pracowała jako położna (ok. 1897). 

Dom urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbe, fot. Małgorzata Zagórska-Kowalewska

W 1907 roku franciszkanie konwentualni ze Lwowa prowadzili w Pabianicach misje. Rajmund wraz ze swoim starszym bratem Franciszkiem, postanowił wstąpić do franciszkanów. Obaj przedarli się przez granicę z zaboru rosyjskiego do Lwowa, gdzie wstąpili do małego seminarium franciszkanów konwentualnych. W trzy lata potem podążył za nimi brat najmłodszy, Józef. Lwów przypomniał Rajmundowi czasy, kiedy to w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej łaskawej król polski, Jan Kazimierz, ogłosił Maryję Królową Polski i złożył na Jej ręce ślubowanie (1656). Przed tym samym obrazem postanowił i on także poświęcić się Maryi. "Z twarzą pochyloną ku ziemi - napisze w swoich pamiętnikach - obiecałem Najświętsza Maryi Pannie, królującej na ołtarzu, że będę walczył dla Niej. Jak? - nie wiedziałem, ale wyobrażałem sobie walkę orężem materialnym".

W latach 1912 – 1919 studiował filozofię i teologię w Rzymie, gdzie w 1917 roku założył Rycerstwo Niepokalanej. W Rzymie też otrzymał święcenia kapłańskie oraz odprawił pierwszą Mszę Św. w kościele Św. Andrzeja delie Fratte.
Wrócił do Polski, gdzie od 1922 roku wydawał pismo Rycerz Niepokalanej. W 1927 roku rozpoczął budowę klasztoru Niepokalanów k. Teresina. W 1929 r. otworzył Małe Sanktuarium Misyjne w Niepokalanowie, a w 1930 założył ośrodek misyjny w Japonii. Do Polski wrócił w 1936 roku i do 1939 roku kontynuował swoją misję w szerzeniu słowa bożego i kultu Niepokalanej.

Cela klasztorna Ojca Maksymiliana w Niepokalanowie dzisiaj.

Po wybuchu drugiej wojny światowej został aresztowany przez gestapo 19 września 1939 roku i trafił do więzienia na Pawiaku, a stamtąd kolejno do obozów Łambinowice, Gębice i Ostrzeszów. Został zwolniony w grudniu tego samego roku.  Wrócił do Niepokalanowa i jeszcze przez nieco ponad rok prowadził misję. Następnie znowu został aresztowany. Tym razem trafił do obozu zagłady w Oświęcimiu. Po niespełna pół roku pobytu w obozie był świadkiem sytuacji, gdzie za jednego uciekiniera z obozu 10 więźniów hitlerowcy skazują na śmierć. Zgłosił się aby zająć miejsce jednego z nich – Franciszka Gajowniczka. Maksymilian Maria Kolbe trafił do bunkra śmierci, gdzie był głodzony, a po 17 dniach otrzymał śmiertelny zastrzyk trucizny. Jego ciało spalono w krematorium obozu Auschwitz. Franciszek Gajowniczek przeżył wojnę, został wyzwolony przez wojska amerykańskie z obozu Sachsenhausen w maju 1945 roku. Dożył wieku 94 lat, zmarł w 1995 roku i spoczął na cmentarzu w Niepokalanowie.

Więcej informacji o św. Maksymilianie Marii Kolbe znajdziecie Państwo na www.kolbe.pl.

10 października 1971 roku Maksymilian Maria Kolbe został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

6 lutego 1998 roku Stolica Apostolska uznała Świętego patronem Miasta Zduńska Wola.


ZWIĄZEK GMIN MAKSYMILIANOWYCH
Miasto Zduńska Wola jest inicjatorem Stowarzyszenia Gmin Maksymilianowych łączącego we współpracy gminy związane z ważnymi etapami życia świętego na terenie Polski:

Zduńska Wola – miasto urodzin i chrztu świętego
Pabianice – miasto w którym dorastał Rajmund Kolbe
Teresin – miejsce powstania zakonu Niepokalanów
Oświęcim – miejsce kaźni św. Maksymiliana Marii Kolbego

ŚWIĘTO MIASTA ZDUŃSKA WOLA
10 października – data kanonizacji św. Maksymiliana Mari Kolbego - został ustanowiony Uchwałą nr L/380/98 Rady Miejskiej w Zduńskiej Woli z dnia 10 czerwca 1998 r. Świętem Miasta Zduńska Wola


MUZEUM - DOM URODZENIA ŚW. MAKSYMILIANA KOLBE
Muzeum mieście się w domu, w którym Święty przyszedł na świat. Jest to odremontowany według dawnych wzorów dom tkacki. Ekspozycja została przygotowana i zaprojektowana przez pracowników i sympatyków miejskiego muzeum. W całości jest oparta o zbiory tej placówki, dokumentującej już od lat życie i związki Św. Maksymiliana i jego rodziny ze Zduńską Wolą.

Kontakt
tel. 518 014 880

Godziny otwarcia:

MAJ-WRZESIEŃ
poniedziałek-piątek: 10.00-16.00
sobota-niedziela: 14.00-16.00
PAŹDZIERNIK-KWIECIEŃ
poniedziałek-piątek: 10.00-14.00
sobota-niedziela: 14.00-16.00