Dzisiaj jest: poniedziałek 18 stycznia 2021        Imieniny: Piotr, Małgorzata

Barwy i symbole

HERB MIASTAHerbem Zduńskiej Woli jest zaadoptowany heraldyczny znak rodowy założycieli miasta - Prawdzic i Ostoja. Na tarczy z lewej strony widnieje herb Prawdzic: w polu srebrnym na murze czerwonym z blankami pół złotego lwa zwróconego w lewo i trzymającego w łapach pierścień albo prawdę czyli zwierciadło. Obwódka tego pierścienia lub zwierciadła jest koloru złotego. Nad tarczą herbową umieszczona jest złota korona, na której znajduje się pół złoty lew (jak na tarczy). Herbem tym pieczętował się założyciel miasta, Stefan Złotnicki. Na tarczy prawej znajduje się herb Ostoja - rodowy herb żony założyciela miasta, Honoraty z Okołowiczów. Przedstawia on w polu czerwonym miecz ze złotą rękojeścią zwróconą srebrnym brzeszczotem (ostrzem) w dół, między dwoma złotymi półksiężycami odchylonymi na zewnątrz. Nad tarczą znajduje się korona, w której umieszczono pięć piór strusich, w tym dwa złote między trzema czerwonymi.

Herb miasta Zduńska Wola w heraldyce jest znakiem wyjątkowym. Zapraszamy do przeczytania opracowania Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola na temat  historii, kształtu i kolorystyki herbu: POBIERZ.

FLAGA MIASTAFlagą Miasta jest prostokątny płat tkaniny w kolorach: zielonym, białym, żółtym i czerwonym. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8. Pas trójkolorowy (w kolorach zajmujących po 1/3: biały, żółty i czerwony) biegnie od lewego dolnego rogu flagi pod katem 45 stopni w górę. Prawy górny róg flagi schodzi się ze środkiem pasa żółtego.

Kolory wchodzące w skład flagi stanowią barwy Miasta. W lewym górnym rogu flagi można umieścić herb Miasta w oryginalnej kolorystyce lub obrys herbu kolorze białym bądź żółtym bądź nazwę Miasta - "Zduńska Wola".

HEJNAŁ MIASTA

Posłuchaj