Dzisiaj jest: wtorek 19 stycznia 2021        Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz

Odbiór odpadów z domów jednorodzinnych

Śmieci z domów i mieszkań w Zduńskiej Woli od 2 stycznia 2021 r. odbiera Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK). Co ta zmiana oznacza dla Ciebie i Twojej rodziny? Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, żeby rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości!

Na tej stronie znajdziesz informacje dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, np. w bloku Spółdzielni Mieszkaniowej Lokator lub kamienicy TBS, przejdź tu.

Formalności, opłaty

 1. Czy muszę podpisywać umowę z nową spółką?
  Nie, na odbiór śmieci ze swojego domu nie podpisujesz umowy. Usługę tę zapewnia miasto i to jemu za nią płacisz. Urząd wybiera firmę, która organizuje system odbioru śmieci. Od 2 stycznia 2021 r. zadanie to wykonywać będzie spółka powołana przez miasto – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

 2. Czy muszę złożyć kolejny raz deklarację śmieciową?
  Deklarację o odpadach składa właściciel domu lub osoba go wynajmująca. Jeśli już to zrobiłeś, nie musisz robić tego ponownie. Jesteś zobowiązany zaktualizować ją dopiero, gdy zmieni się liczba domowników. Opłata za odbiór śmieci naliczana jest bowiem miesięcznie od każdej osoby, zamieszkującej w gospodarstwie domowym.

 3. Czy zmieni się opłata za wywóz śmieci?
  Opłaty za wywóz śmieci pozostają bez zmian. Urząd nie ma też w planach podnosić jej w 2021 r. Przed podwyżkami uchroniło Zduńską Wolę powołanie spółki miejskiej. W czerwcu 2020 r. Remondis zażądał od miasta niemal 7 mln zł za półroczną obsługę systemu śmieciowego. Gdyby podzielić tę kwotę przez liczbę zduńskowolan płacących za odbiór odpadów, miesięczna opłata powinna wtedy wzrosnąć do 34 zł miesięcznie od osoby. Te same usługi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wykona za 28 zł.

 4. Od czego zależy wysokość opłat za wywóz śmieci?
  W 60 proc. na koszt odbioru śmieci wpływają opłaty środowiskowe czy recyklingowe. Wiele z nich ustala rząd, który w ostatnich latach drastycznie je zwiększał. W pozostałych 40 proc. cenę kształtują koszty ponoszone przez firmy śmieciowe, a one odbijają sobie na klientach wzrosty cen prądu czy wynagrodzeń, a także doliczają marże.
  Spółka miejska różni się od przedsiębiorstwa prywatnego tym, że nie musi generować coraz większych zysków. Ma przede wszystkim służyć mieszkańcom. Dlatego miasto powołało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i powierzyło mu odbiór śmieci od 2 stycznia 2021 r. To uchroniło nas przed dyktatem cenowym firm zewnętrznych.

 5. Jak często muszę dokonywać opłat za wywóz śmieci?
  Częstotliwość opłat nie zmienia się, Płacisz więc co dwa miesiące wg harmonogramu: 
  • za styczeń i luty – do 15 marca 2021 r.
  • za marzec i kwiecień – do 15 maja 2021 r.
  • za maj i czerwiec – do 15 lipca 2021 r.
  • za lipiec i sierpień – do 15 września 2021 r.
  • za wrzesień i październik – do 15 listopada 2021 r. 
  • za listopad i grudzień – do 15 stycznia 2022 r.

 6. Gdzie mogę dowiedzieć się, ile mam zapłacić za wywóz odpadów?
  Stawka za wywóz śmieci wynosi 28 zł od każdej osoby w gospodarstwie domowym miesięcznie. Wystarczy więc, że przemnożysz tę kwotę przez liczbę mieszkańców domu i liczbę miesięcy, za które dokonujesz wpłaty. Jeśli chcesz się upewnić, że Twoje wyliczenia są prawidłowe, skontaktuj się z Urzędem Miasta:
  • Biuro Dochodów Urzędu Miasta, ul. Złotnickiego 13 (budynek nr 4, pok. 407) 
  • Tel.: 43 825 02 79

 7. Czy zmieni się numer konta, na który dokonuję opłat?
  Numer konta się nie zmienia. Przelewów dokonuj na rachunek Urzędu Miasta, prowadzony w Ludowym Banku Spółdzielczym w Zduńskiej Woli – numer: 39 9279 0007 0071 1166 2000 0100.
  Uwaga, wpłaty bezpośrednio na konto urzędu wykonują właściciele i najemcy domów jednorodzinnych. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych (TBS, SM Lokator) mają opłatę wliczoną w czynsz. Za nich z miastem rozlicza się administracja.

 8. Czy mogę pozostać klientem Remondisu?
  Odbiór śmieci z gospodarstw domowych zapewnia miasto. To ono wybiera firmę, która realizuję tę usługę. Urząd Miasta zakończył współpracę z firmą Remondis z dniem 31 grudnia 2019 r. Od nowego roku odbiór śmieci realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Właściciele domów i mieszkań nie mają możliwości wyboru innej firmy.


Wywóz śmieci

 1. Kiedy będą odbierane śmieci z mojej ulicy?
  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podzieliło miasto na jedenaście regionów. Dla każdego przygotowało indywidualny harmonogram, w którym określiło dni odbioru szkła, papieru, plastiku i metalu, odpadów bio i śmieci zmieszanych. Możesz pobrać go ze strony internetowej MPGK: 
 2. Do której godziny muszę wystawić worki z odpadami?
  Śmieciarki MPGK będą wyruszały do pracy wcześnie rano. Dlatego worki muszą być wystawione w dniu odbioru do godz. 6. Odpady zostaw przed płotem tak, by można było je łatwo dostrzec. Śmieciarki będą wyposażone w kamery rejestrujące obraz 360 stopni – jeśli mieszkaniec zgłosi do MPGK, że ekipa nie odebrała worków, będzie można sprawdzić, czy były one wystawione i widoczne. To ma podnieść jakość usług. Pamiętaj, że ładowacze nie mogą wejść na teren posesji, więc jeśli zostawisz worek za bramką, nie zabiorą go.

 3. Czy otrzymam worki na odpady?
  Przy okazji pierwszej wizyty ekipy MPGK otrzymasz komplet worków. Ich kolory odpowiadają frakcjom odpadów. To uniwersalne oznaczenie, segregujemy więc tak jak dotychczas (podstawowe zasady przedstawiamy w odpowiedzi na pytanie 6 i 7). Kolejne worki będziesz otrzymywał przy każdej wizycie śmieciarki MPGK.

 4. Czy ekipa odbierze odpady wystawione w innych workach niż te, które otrzymam od MPGK?
  Tak, o ile kolor worka będzie zgodny z odbieranym danego dnia rodzajem śmieci (o tym, jakie kolory przypisane są poszczególnym frakcjom piszemy w odpowiedzi na pytanie 7).

 5. Czy będą wymieniane pojemniki na odpady?
  MPGK nie będzie wymieniało pojemników. Kosze na śmieci właściciele domów jednorodzinnych kupują sobie samodzielnie.

 6. Czy muszę segregować śmieci?
  Tak, zgodnie z prawem jest do tego zobowiązany każdy z nas. Ładowacze przed wrzuceniem odpadów do pojazdu będą wstępnie weryfikować, czy w worku na szkło, plastik lub odpady bio faktycznie znajdują się posegregowane śmieci. Jeśli ktoś ewidentnie będzie chciał w nie upchnąć inne odpady, obsługa pokaże zawartość do zainstalowanej na śmieciarce kamery i nie odbierze worka. Nagranie posłuży do wyjaśnienia klientowi, dlaczego jego odpady pozostały przed posesją.

 7. Czy zmieniają się zasady segregacji śmieci?
  Nie, zasady segregacji odpadów są uniwersalne w całej Polsce. Dla przypomnienia:
  • do worków żółtych wrzucaj plastik, tworzywa sztuczne i metal,
  • do worków niebieskich – papier, 
  • do worków zielonych – szkło, 
  • do worków brązowych – odpady bio,
  • do worków czarnych – śmieci zmieszane.

 8. Jaką mam gwarancję, że posegregowane odpady nie zostaną zmieszane w jednej śmieciarce?
  O tym decydujesz Ty sam! Bardzo ważne, by szkło czy papier nie były zabrudzone. Jeśli do plastiku wrzucimy resztki z obiadu, to nie nadaje się on już do recyklingu i przetwórnia nie odbierze ich od MPGK.
  Jakość odpadów zgromadzonych w koszach oceniać będą ładowacze. Jeśli szkło, papier czy tworzywa sztuczne będą niedokładnie posortowane lub poważnie zabrudzone, trafią do śmieciarki z odpadami zmieszanymi. Dlatego segreguj z głową i uważnie. Jeśli zjesz jogurt, możesz, ale nie musisz umyć kubek przed wyrzuceniem do kosza. Nigdy nie wrzucaj natomiast opakowania pełnego lub opróżnionego do połowy. Jogurt zabrudzi bowiem inne odpady i segregacja pójdzie na marne. Śmieci posegregowane, ale zanieczyszczone trafią do śmieciarek z odpadami zmieszanymi.

 

Odbiór odpadów niestandardowych 

 1. Co z odbiorem odpadów wielkogabarytowych?
  MPGK odbierze też z Twojego domu odpady o niestandardowych wymiarach, jak komodę, krzesła, drzwi czy okno. W harmonogramie znajdziesz informację, w który dzień miesiąca wykonywana będzie taka zbiórka.

 2. Gdzie mogę wyrzucić elektrośmieci?
  Urządzeń elektrycznych nigdy nie wyrzucaj do śmieci zmieszanych. Muszą one trafić do specjalnych sortowni. Dlatego będą odbierane przez MPGK wraz z odpadami wielkogabarytowymi. Datę zbiórki znajdziesz w harmonogramie.
  Dodatkowo 15 lutego 2021 r. MPGK uruchomi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Mieścić będzie się na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) przy ul. Sieradzkiej 68/70. Z końcem roku 2020 zamknięto PSZOK przy ul. Zielonogórskiej.

 3. Czy będę mógł zamówić kontener na gruz i odpady remontowe?
  Tak, MPGK może też odebrać od Ciebie odpady, które powstaną w trakcie remontu. Musisz tylko wcześniej zamówić pojemnik na nie. W tym celu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta – tel. 43 307 02 22 lub bok@mpgkzdw.pl. Odbiór odpadów remontowych realizowany jest w ramach opłaty miesięcznej, nie płacisz dodatkowo za tę usługę.

 4. Chcę zdjąć z dachu eternit – jak postąpić z takim odpadem?
  MPG nie realizuje odbioru tego materiału. Eternit zawiera azbest, zaliczany jest więc do odpadów niebezpiecznych. Jego demontażem i utylizacją zajmują się profesjonalne firmy. Urząd Miasta może wesprzeć finansowo takie prace w ramach dotacji przyznawanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Dlatego jeśli planujesz usuwanie eternitu, skontaktuj się z nami – chętnie przedstawimy Ci możliwości pozyskania dotacji: 
  • Biuro Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska, ul. Stefana Złotnickiego 3, pok. 501, 
  • Tel. 43 825 02 37.


Informacje, uwagi, reklamacje

 1. Gdzie znajdę harmonogramy odbioru śmieci?
  Możesz pobrać je strony internetowej MPGK: 
 2. Gdzie znajdę więcej informacji o wprowadzonych zmianach?
  Aktualne informacje MPGK publikuje na swojej stronie internetowej: www.mpgk.zdunskawola.pl. Jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi na nurtujące Cę pytania, skorzystaj z pomocy Biura Obsługi Klienta w MPGK: 
 3. W jaki sposób mogę zgłosić uwagi do nowego systemu odbioru śmieci?
  MPGK zaprasza do współpracy wszystkich mieszkańców. Przez pierwszych kilka miesięcy system będzie udoskonalany, by działał sprawniej i efektywniej. Dlatego spółka liczy na konstruktywne uwagi i sugestie. Możesz wysłać je e-mailem: bok@mpgkzdw.pl.

 4. Jak spółka będzie weryfikowała reklamacje?
  Śmieciarki MPGK są naszpikowane nowinkami technologicznymi. To zapewni większą kontrolę nad działaniem całego systemu. Pozwoli rzetelnie oceniać pracę ekip i weryfikować ewentualne zastrzeżenia mieszkańców. Śmieciarki wyposażone są w nadajniki GPS, co pozwoli śledzić ich przejazd. Mają też czytniki czipów, które będą montowane na pojemnikach u wszystkich mieszkańców domów i wspólnot mieszkaniowych, które złożyły deklaracje śmieciowe i dokonują opłat. Pojazdy mają też zamontowane kamery 360 stopni, które będą rejestrowały pracę ładowaczy.

 5. Jak zmienić dane w deklaracji śmieciowej?
  Jeśli zmieniła się liczba mieszkańców w Twoim domu, musisz zaktualizować deklarację. Druk znajdziesz na stronie http://bit.ly/Deklaracja_Smieci. Po wypełnieniu i podpisaniu złóż go w Kancelarii Urzędu lub wyślij pocztą na adres: Urząd Miasta Zduńska Wola, ul. Stefana Złotnickiego 12, 98-220 Zduńska Wola.
  Jeśli masz profil zaufany, możesz dokonać aktualizacji przez internet – http://bit.ly/eDeklaracja_Smieci

 6. Nie składałem jeszcze deklaracji śmieciowej – jak to zrobić?
  Postępuj tak, jak opisaliśmy w odpowiedzi na pytanie 5. Możesz złożyć deklarację osobiście lub za pośrednictwem poczty, a jeśli masz profil zaufany – załatwić tę sprawę przez internet. Zgodnie z prawem, deklarację musisz złożyć w ciągu 14 dni od dnia zamieszkania w domu pierwszego mieszkańca.

 7. Prowadzę firmę – jak będzie wyglądał odbiór odpadów, które produkuję z działalności gospodarczej?
  Tu nic się nie zmieni. Przedsiębiorcy jak dotąd muszą podpisać indywidualną umowę na wywóz odpadów z uprawnioną do tego firmą. MPGK świadczy na razie wyłącznie usługi dla gospodarstw domowych i nie obsługuje klientów biznesowych. Pamiętaj że odpadów, które powstają w ramach działalności gospodarczej, nie wolno wyrzucać do koszy opróżnianych przez MPGK.