Dzisiaj jest: piątek 22 stycznia 2021        Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Artyści

Zduńska Wola inspiruje do odkrywania w sobie artystycznych pasji. Tu urodzili się i wychowali wybitni muzycy, plastycy i aktorzy.

Wiesław Bednarek
Zduńskowolanin z pochodzenia. Przez niemal ćwierć wieku był pierwszoplanowym barytonem w gronie solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 1979-1985 również Teatru Wielkiego w Łodzi. Podczas swej wieloletniej kariery wystąpił w tysiącu przedstawień, śpiewając największe role barytonowe światowego repertuaru operowego. Grał w niemal wszystkich krajach Europy, w tym na deskach teatrów w Moskwie (Teatr Balszoj), Wiedniu (Staatsoper), Berlinie (Komische i Staatsoper), Paryżu (Palais des Congres, Champs Elysees) czy Dreźnie (Semperoper).

Danuta Dudzińska
Zduńskowolanka z pochodzenia, sopranistka. Od 1996 roku solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Uczyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli, równocześnie kształcąc się w tutejszej Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt pierwszoplanowych partii operowych, m.in. Cho-Cho-San w „Madame Butterfly" Pucciniego, Lizy w „Damie Pikowej” Czajkowskiego i Donny Anny w „Don Govannim" Mozarta. Repertuar sopranistki poszerza muzyka kameralna i oratoryjna. Występowała w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych. Z pianistką Bogną Dulińską nagrała płytę „Arie i pieśni", wydaną przez Polski Instytut Muzyczny z okazji jubileuszu 60-lecia jego powstania.

Wojciech Jagielski
Urodzony w Zduńskiej Woli, dziennikarz radiowo-telewizyjny, specjalizujący się w prowadzeniu interaktywnych programów muzycznych i talk-show. Perkusista zespołu Poparzeni kawą trzy.

Jan Jakubowski
Urodzony w Zduńskiej Woli aktor teatralny i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Związany z Teatrem Małym w Łodzi, w którym gra w „Dziełach wszystkich Williama Szekspira”. W roku 2015 występował gościnnie na deskach Teatru Komedii Kuby Abrahamowicza w Bielsku-Białej. Współtworzy Scenę Impro w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Jan Jankowski
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser. Urodził się w Zduńskiej Woli w 1961 roku. Grał w Teatrze Rozmaitości w Warszawie i Teatrze Polskim we Wrocławiu. Występował również m. in. w Teatrze Studio Buffo, Teatrze Dramatycznym i Syrena w Warszawie, Teatrze Powszechnym w Łodzi oraz Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Wcielił się w Pawła Hanisza w serialu „W labiryncie”. Grał w „Kryminalnych”, „Pensjonacie pod Różą”, czy „M jak miłość”.

Stanisław Klinger
Żył w latach 1932-2015. Zduńskowolski Nikifor. Pełen talentów i pasji. Na swoich rysunkach uwieczniał Zduńską Wolę. Współtworzył lokalne muzea. Uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola, tytułem Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola.

Małgorzata Kowalewska
Zajmuje się malarstwem sztalugowym i akwarelowym oraz projektowaniem graficznym. Większość jej prac znajduje się w kolekcjach osób prywatnych w kraju i za granicą. Członek Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, instruktor w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli

Paweł Królikowski
Aktor filmowy i telewizyjny. Urodzony w Zduńskiej Woli, gdzie wciąż mieszkają jego rodzice. W 1987 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i związał się z Teatrem Studyjnym'83 im. Juliana Tuwima w Łodzi. Zagrał Kusego w serialu „Ranczo” – za tę kreację wyróżniony Melonikiem na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. Występował też w „Na dobre i na złe” czy „Pitbullu”. W 2016 r. ogłoszony ambasadorem kultury Zduńskiej Woli.

Rafał Królikowski
Brat Pawła. Aktor teatralny i filmowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zadebiutował u Andrzeja Wajdy w „Pierścieniu z orłem w koronie”. W 1993 roku uhonorowany nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawaną najzdolniejszym aktorom młodego pokolenia. W komedii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramownowicza „Pół serio” zagrał aż siedem ról, za które zdobył nagrodę na 25. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W czarnej komedii „Ciało” wcielił się w nieboszczyka.

Maciej Kuźmiński
Tancerz, choreograf, pedagog i wykładowca. Jest autorem i koordynatorem merytorycznym projektów „Myśl Ruch Taniec”, w ramach których czołowi polscy pedagodzy pracują z utalentowaną młodzieżą. Tego typu warsztaty zrealizowane w Zduńskiej Woli, zostały wyróżnione jako przykład dobrych praktyk pedagogicznych na międzynarodowej konferencji Poznanie poprzez taniec w Warszawie.

Andrzej Majewski
Żył w latach 1956-2016.Wieloletni instruktor w Domu Kultury Lokator, reżyser, opiekun grup teatralnych. Tworzył przedstawiania teatralne i kabaretowe. Wspótworzył teatr ruchu Vivarium. Związany również z Takim Teatrem, Dziwadłem, Takim Sobie Teatrem

Justyna Majkowska
Piosenkarka, była wokalistka zespołu Ich Troje. Współpracowała z zespołem Erato. Solo nagrała albumy „Nie czekam na cud” (2004) i „Zakochana od jutra" (2011), która został nominowany do prestiżowej nagrody European Independent Album of the YearAward.

Małgorzata Mikołajczyk
Urodzona w Zduńskiej Woli w 1958 roku. Fotografka. Ciągle poszukuje nowych tematów i eksperymentuje z formą. Znajduje własne pejzaże w miejscach zupełnie nieoczekiwanych. Szuka raczej skojarzeń i wrażeń niż perfekcyjnego odwzorowania rzeczywistości. Dziennikarka, pisała do „Foto-Kuriera" i „FOTO”.

Katarzyna Nowak-Stańczyk
Urodzona w Zduńskiej Woli. Profesor doktor habilitowany, związana z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Śpiewaczka operowa, sopranistka. W swojej karierze zagrała ponad 1200 spektakli operowych. Wyróżniona przez Prezydenta RP odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Aleksandra Okrasa-Wachowska
Śpiewaczka operowa. Absolwentka zduńskowolskiej Szkoły Muzycznej. Artystka Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Debiutowała na scenie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu w partii Noriny w operze „Don Pasquale”. Z Operą Poznańską odbyła tournee po Niemczech. Z Polską Operą Kameralną Kazimierza Kowalskiego nagrała operę „Don Pasquale”. Wystąpiła także w Teatrze Wielkim oraz w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Brała udział w gościnnych występach w Danii w „Gali Strauss” z Polską Operą Wrocławską, a z Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych odbyła tournee po Francji.

Andrzej Olejniczak
Urodził się w 1954 r. w Zduńskiej Woli. Jeden z najbardziej uznanych polskich saksofonistów jazzowych. Kompozytor i aranżer, wykładowca. Nagrał ponad 50 płyt. Od 30 lat mieszka w Hiszpanii.

Józef Rezler
Żył w latach 1925-1993. Urodzony w Zduńskiej Woli skrzypek, altowiolista. Od 1950 roku współpracował z orkiestrą radiową. Jednocześnie koncertował jako solista i kameralista, nagrywał dla Polskiego Radia. W 1956 został muzykiem Filharmonii Pomorskiej, gdzie pełnił funkcję koncertmistrza.

Stanisław Syrewicz
Kompozytor wychowany w Zduńskiej Woli. Napisał muzykę do ponad trzydziestu spektakli teatralnych i wielu programów telewizyjnych. Współpracował m.in. z Zygmuntem Hubnerem i Adamem Hanuszkiewiczem. Pisał piosenki dla Marianne Faithfull, Diane Keaton, José Carrerasa, Yves Montand. Skomponował muzykę do ponad stu filmów współpracując z tak wybitnymi reżyserami jak John Frankenheimer, Ken Russell, Ferdinand Fairfax, Andrzej Żuławski czy Jerzy Skolimowski. Za muzykę do filmu „Stalin” otrzymał prestiżową ACE AWARD w Stanach Zjednoczonych.