Dzisiaj jest: poniedziałek 18 marca 2019        Imieniny: Anzelm, Cyryl, Edward

Wystawy

O autorce:
Gabriela Cichowska
Ekspresja, wrażliwość, ciepło

Co roku w lutym zaklina wiosnę - kupuje żonkile i hiacynty i dekoruje nimi dom. Wierzy, że przyśpieszy to koniec zimy i nadejście słonecznych, ciepłych dni. Przyrządzając potrawy, zwraca uwagę nie tylko na ich smak, ale i wygląd, styl, sposób podania. Tak więc gotowanie to dla niej także… artyzm, estetyczna przyjemność. Zbiera pluszowe misie w każdej postaci - nawet te biedniutkie, pobrudzone lub rozprute, zniszczone zębem czasu. Kiedy tylko może, naprawia je, czyści i zszywa, przywraca życiu. Kolekcjonuje też białą porcelanę , uzbierała ich już kilkaset. A ponieważ uważa, że życie jest kruche jak porcelana, nie marnuje czasu i stara się korzystać z dnia, czyli - inaczej mówiąc - mądrze i kreatywnie wykorzystać każdy dzień.

Życiową pasją Gabrieli Cichowskiej urodzonej w 1984 r. w Rzeszowie jest jednak twórczość plastyczna. Artystka uprawia rysunek, malarstwo i grafikę, a wiele z jej plastycznych kompozycji powstaje na potrzeby książek, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dla renomowanego niemieckiego wydawnictwa Gimpel Verlag zilustrowała m. in. "Ostatnie przedstawienie panny Esterki” (2013 r.) z tekstem Adama Jaromira - opowieść o ostatnich chwilach warszawskiego Domu Sierot prowadzonego przez Janusza Korczaka. Z wybitną poetką i eseistką Julią Hartwig pracowała przy wznowieniu opowieści „Zguba Michałka” (II wydanie - 2016 r.) - historii o chłopcu, który zgubił gdzieś swój dobry humor. Od pewnego czasu współpracuje z pisarzem Przemysławem Wechterowiczem, któremu przygotowała ilustrację do książki pod tytułem „Baśni o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba” (2019). Na jej kartach wykorzystała unikalną technikę monotypii i kolażu, umiejętnie podkreślając baśniowość tekstu i jego melancholijny nastrój, poruszając wyobraźnię czytelników. W planach jest już kolejna książka tego niezwykłego duetu.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a obecnie pedagog w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, mimo młodego wieku otrzymała już kilkanaście nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. W swojej twórczości nawiązuje do tradycji polskiej szkoły ilustracji książkowej spod znaku mistrza Józefa Wilkonia, nacechowanej dążeniem do niewolnej od deformacji, poetyckiej syntezy i kultywowania sztuki indywidualnej, bezpośredniej i ciepłej,nie zależnie od podejmowanego tematu. Młody adresat traktowany jest przez Gabrielę jak uważny, obdarzony wyobraźnią, wrażliwy i inteligentny partner.
Zapraszamy na fascynującą podróż w artystyczny świat Gabrieli, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, a wróci odmieniony i… wzbogacony!

Cezary Kubaszewski