Dzisiaj jest: niedziela 26 maja 2019        Imieniny: Filip, Paulina, Marianna

W ramach zadania „Moja książka, moja przygoda” 8 maja 2019 r. w Czytelni MBP odbyły się warsztaty ilustratorskie z Marianną Oklejak.

Dokładnie 76 lat temu, 19 kwietnia w Warszawie wybuchło powstanie w getcie. Była to pierwsza tak duża akcja podjęta przez antyhitlerowski ruch oporu na terenie okupowanej Polski  i zarazem pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie.


Przewodniczący Rady Miasta Jakub Trenkner, na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506), zwołuje VIII sesję Rady Miasta Zduńska Wola w dniu 18 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 10.00, w Zduńskowolskim Centrum Integracji RATUSZ przy Placu Wolności 26 (sala obrad Rady Miasta, I piętro).


W czwartek 21 marca 2019 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli odbyło się spotkanie autorskie z dziennikarzem, eseistą, tłumaczem literatury  niemieckojęzycznej Andrzejem Sznajdrem. Wydarzenie połączone zostało z promocją książki „Sekrety województwa łódzkiego”, której jest współautorem. Publikacja zawiera barwnie przedstawione historie miejsc, biografie sławnych osób z naszego regionu. Dziennikarz opowiadał o swojej pracy nad książką, gromadzeniu materiałów, a także podzielił się swoimi planami na przyszłość.


We wtorek zduńskowolanie spotkali się z Teresą Lipowską, aktorką telewizyjną i teatralną. Jest rozpoznawana głownie dzięki serialowi „M jak miłość”, w którym od osiemnastu lat wciela się w rolę Barbary Mostowiak. Wystąpiła w blisko stu pięćdziesięciu przedstawianiach teatralnych, ponad siedemdziesięciu filmach m. in. „Tato”, „Rzeczpospolita babska”.


Gabriela Górska i Marta Gmerek z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola mówiły dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej o roli kobiety w czasach rodzącej się Niepodległej Polski. Mówiły o genezie Dnia Kobiet, które wywodzi się z ruchu feministycznego, a po raz pierwszy obchodzony był w Stanach Zjednoczonych w 1908 roku. Przede wszystkim jednak przybliżyły sylwetki kobiet ze Zduńskiej Woli i okolic, które czynnie włączyły się w odzyskanie wolności, zarówno osobistej jak i wolności Polski. Przedstawione portrety stanowią część wystawy "Niezwykłe Polki", która opracowana została przez Fundację dla Dziedzictwa. Już w kwietniu będzie ją można obejrzeć w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.


2 marca przyniósł uczniom zduńskowolskiej Państwowej Szkole Muzycznej prawdziwy grad nagród. W czterech konkursach o randze ogólnopolskiej zdobyli aż 7 nagród i wyróżnień.  Z ogromnym sukcesem i z przytupem otworzyliśmy II semestr roku szkolnego - cieszy się Daria Jabłońska, dyrektor placówki - to uczniowie PSM II stopnia - dodaje. Dumni z osiągnięć zduńskowolan publikujemy niżej listę laureatów.


25 lutego 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą -  rysownikiem prasowym, ilustratorem, pisarzem.


"Chińczyk" - Kazimierz Kałużewski, "Nit" - Juliusz Sylla to karszniccy kolejarze, którzy zostali straceni 25 lutego 1944 roku na terenie parowozowni w Karsznicach. Hitlerowcy powiesili ich za działalność sabotażową podczas II wojny światowej. Niszczyli panewki, cylindry i wały parowozów przy pomocy różnych środków chemicznych. To były parowozy, którymi hitlerowcy transportowali żywność, amunicję i broń dla swoich żołnierzy.


Jak co roku, Miejski Dom Kultury i filia Miejskiego Domu Kultury na Os. Karsznice, przygotowały zajęcia dla dzieci i młodzieży na czas ferii zimowych. Tegoroczny okres zimowego odpoczynku w woj. łódzkim rozpoczął się dziś, a zakończy 22 lutego. Plan zajęć poniżej.